Akar

İnsan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir canlı türüdür. İnsan vücudunda milyarlarca akar yaşamaktadır. En çok halı, koltuk, yatak ve tüylü veya kirli ortamlarda bulunur

 


Akrep

Akrep boyu genellikle 5 cmdir.Akreb in büyüklüğü türüne göre değişiklik gösterir. Yeryüzünde 600 den fazla akrep türü vardır.Akreplerin 400 milyon yıldır var olduğu bulunan fosillere bakılarak anlaşılmıştır.

 


Alman Hamam Böcegi

Diğer türlere oranla daha küçük boyda olan hamam böceklerdir. Orijinlerının Kuzey Afrika olduğu zannedilmektedir. Hemen hemen tüm dünyaya yayılmış bir hamam böceği türdür. Kozmopolit bir türdür.

 

Arı

Arı sokması bazen ölümle dahi sonuçlanabilecek alerjik reksiyonlar ortaya çıkartır. Yaban arısı ve bal arısının yaklaşık 28.000 çeşidi vardır. Arı ve yaban arısı birbirinden farklı davranışlar sergiler, farklı özellikleri bulunur.


Bit

Bit canlısı kanatsız yapıda yassı vücutlu 2-3mm boyunda kan emici bir böcektir. Bitin ömrü 1 ay kadardır. Bitin ağzı emici ve delici yapılıdır. Kafa biti karınlarının altındaki küçük açıklıktan nefes alır.

 


Çekirge

Çekirge canlısının boyu 2,5-3cm civarındadır. Çekirgenin büyüklüğü yaşadığı alana bağlı olarak 6-7cm değişebilir. Düzkanatlılar gurubundan olan çekirge Caelifera alt takımının sıçrama özelliğine sahip üyesine verilen isimdir.

Çiyan

Çiyan zehirli bir böcek türüdür.Çiyan ve kırkayak birbirlerine benzerlik göstermelerine rağmen farklı böceklerdir. Çiyan böceği kırkayaktan daha zehirli olan bir böcektir.

 

 


Danaburnu

Danaburnu (Gryllotalpa) 3,5-4cm boyunda, eklem bacaklı bir böcektir. Danaburnu böceğinin bedeninin üst kısmı açık ve koyu kahverengidir. Dana burnunun bedeni sık, kısa, kadifemsi ve sarımsı tüylerle kaplıdır. Danaburnunun antenleri kısadır.


Deri Böceği

Deri böceği beslenmek için hayvansal ürünleri tercih eder. Deri böceğinin bazı türleri gözle görülebilir bazı türleri ise gözle görülemeyecek kadar ufak yapılıdır.

 

 

Fare

Fare memeli hayvan gurubundan bir canlıdır. Kemirgen bir canlı olan fare çok güçlü dişlere sahiptir. Fare uzun bir kuyruğa sahiptir. Fare elastik bir yapıya sahiptir. Fare bu sayede her yere rahatlıkla girebilir.


Gümüş Böceği

Gümüş böceği kanatsız, omurgasız, gri gümüş renginde canlıları ısırmayan bir böcektir. Parlak gümüş renginde olan gümüş böceği adını renginden alır. Gümüş böceğinin vücudu üçgen yapılıdır


Güve

Güve 3mm uzunluğunda oval şekilde olan bir böcektir.Güve yaşadığı ortama bağlı olarak 8mm kadar büyüyebilir. İlk oluşumunda kurtçuk olarak yaşayan güve ilerleyen dönemlerde kelebeğe dönüşür.

Halı Böceği

Siyah halı böceği yaklaşık 13-15mm büyüklüğündedir. Siyah halı böceğinin bedeninin alt kısmı, yani ayak kısımları tüylü biçimdedir. Siyah halı böceğinin kuyruk kısmında sert uzun kıllar bulunur.

 


Hamam Böceği

Hamam böceği (kalorifer böceği) küçük yapılı 6 bacaklı ve başucunda iki tane anteni olan böcektir. Hamamböceği eklem bacaklılar grubundadır. Hamam böceği farklı renklerde olup üzeri sert kabuktan oluşan bir çift kanatla örtülüdür.


Kakalak

Kakalak böceğinin 3.500 türü vardır. Kakalak böceği kutuplar haricinde dünyanın her yerinde bolca bulunan bir böcektir. Kakalak 2.000m kadar yüksekte bile  görülebilen bir canlıdır.

 

 

Karasinek

Diğer böceklerde olduğu gibi karasinekte iskelet yoktur. Fakat derisi kitin denilen sert bir madde ile kaplıdır. Sineğin boyu 0.5mm-1cm arasındadır. Kitin, bir sineğin kanatlarını yaklaşık 200 defa çırpmasını sağlar


Karınca

Karınca dünyada yaşayan en kalabalık, dağınık ve bir o karada düzenli yaşayan böcek türüdür. Yaşadığı alana bağlı olarak yapıları ve büyüklükleri farklıdır. Karınca yuvasını toprak altına, ağaç kovuğuna ve kaya altına yapar.


Kene

Kene gözsüz, kan emici, eklembacaklılar sınıfından bir böcektir. Koyun, insan, köpek, deve, kedi gibi canlıların üzerine yapışarak kanını emen bir haşeredir. Kene ayrı eşeyli bir canlıdır, yumurta ile çoğalma sağlar.

Kertenkele

Kertenkele (Lacertilia) alt takımından (lacertidae) türlerine verilen genel isimdir. Kertenkele canlısının yeryüzünde 3000 den fazla türü yaşar. Sıcak iklim seven kertenkele, soğuk iklime dayanıklı değildir.

 


Kırkayak

Kırkayak (julidae) familyasından bir böcektir. Kırkayağın vücudu yumuşak ve halkalı biçimlidir. Kırkayağın her halkasından 4 tane ayak çıkar. Kırayak böceği bitkisel beslenerek yaşar. Kırkayak böceğinin 7000 den fazla türü bulunur.


Kulağa Kaçan

Kulağakaçan böceğinin boyu 2,5-3.5cm arasıdır. Kulağakaçanın 900 türü bulunur. Kulağakaçan böceğinde 6 tane ayak bulunur. Kulağakaçanın kuyruk kısmında 1 çift kıskaç bulunur.

 

Örümcek

Örümcek (Arachnida) böceği eklembacaklılar sınıfında yer alan bir haşeredir. Örümceğin kafasında 6-8 göz yer alır. Dünyanın her bölgesinde yaşayabilen örümceğin dünyada 68.000 türü vardır.

 

 


Pire

Pirealtı ayaklı ve eklem bacaklı bir haşeredir. Pirenin ayağının uç kısımları tutucu özelliktedir. Pirenin baş kısmı küçük gövdesi biraz daha büyüktür. Pirenin kafa kısmında 1 çift göz bulunur. Pirenin ağız kısmında kan emmeye yarayan hortum ve diş bulunur.

 


Salyangoz

Salyangoz çıplak vücutlu, tek kabuklu yumuşakçalar sınıfından olan ayaksız sürüngen bir böcektir. Salyangoz yem aramak ve gezmek için nemli yerleri tercih eder. Yağmurun bol olduğu zamanlarda, havaların çok soğuk olmadığı dönemlerde salyangozu bol olarak görmek mümkündür.

Sivri Sinek

Sivrisinek (clucidae) familyasından bir canlıdır. Sivrisinek kan emerek beslenme sağlar. Sivrisineğin vücudu baş, göğüs ve karın kısmından meydana gelmiştir. Sivrisineğin kafasının iki yanında anten bulunur.


Tahta Kurdu

Tahta kurdu böceği, ağaç kurdu olarak da bilinen bir haşeredir. Tahta, mobilya, ahşap olan her maddeyi kemirerek çürümesine vedökülmesine neden olur.Tahta kurdu eklembacaklılar haşere gurubunda incelenen bir böcektir.


Tahta Kurusu

Tahta kurusu pas renginde, oval yassı vücutlu bir böcektir. Tahtakurusu 2-2,5 mm üyüklüğündedir. Tahta kurusunun başında 1 çift anten vardır. Bu anten tehlike algılama ve iletişim işine yarar.

 

Tatarcık

Tatarcık sinek türleri arasında bir canlıdır. Tatarcık sineğinin boyu 1-3mm arasındadır. Tatarcık sineğinin vücudu tamamen tüylerlekaplıdır. Tatarcık sineğini diğer sineklerden ayıran özellik tüylü olmasıdır.

 


Tespih Böceği

Tespih böceği, insanların ev ve iş yerlerinde genellikle nemli yerlerde yaşayan bir böcek türüdür. Tespih böcekleri yaşadığı yere ve türüne bağlı olarak farklı renklere sahip böceklerdir. Bu böceklerin bedenleri bölmeler halindedir.


Uyuz Böceği

Uyuz böceği insan derisi altında tünel açarak ilerler. Uyuz böceğinin erkeği dişisinden daha büyüktür. İnsanı hasta yapan, uyuz böceğinin dişisidir. Uyuz böceği büyüklüğü 2-3mmbüyüklüğündedir. Uyuz yuvarlak bir vücuda sahiptir.